Seminaria Naturalu

Seminarium „Konie i My”

8-9.02.2020 – „Natural w codziennej praktyce jazdy konnej” 

rekakon

Dwudniowe zajęcia teorii i praktyki  prowadzone w blokach tematycznych, wskazujących możliwości wykorzystania metod naturalnych dla poprawienia lub usprawnienia naszej codziennej techniki jeździeckiej. Dodatkowo pokazane będzie ulepszenie jazdy poprzez stosowanie technik jazdy naszych przodków z XVII wieku.

Ale też „to co wiemy” – ale nie potrafimy stosować 🙂

Prowadzący zajęcia : Robert Jans – założyciel pierwszego w Polsce ośrodka jeździectwa naturalnego. Autor książek  „Naturalnie – z siodła” oraz „Strach na koniu”. Założyciel rekonstrukcyjnej grupy – Roty Lisowczyków ( komandosów XVII w.)  kultywującej techniki ówczesnej  jazdy polskiej.

Początek zajęć 11.00 pierwszego dnia (sb) – koniec zajęć 14.30 drugiego dnia (nd) .

Koszt udziału w jednym szkoleniu  : 290 zł/os. ( szkolenie, materiały, obiady)

 • dodatkowo możliwy nocleg, kolacja, śniadanie – 130 zł

Uczestnicy chętni do wykonywania ćwiczeń praktycznych proszeni o przywiezienie własnego ubioru jeździeckiego. 

Zgłoszenia udziału drogą mailową na adres biuro@jansowo.pl 

( Uwaga: seminarium może zostać odwołane w przypadku braku odpowiedniej liczby uczestników ) 

Program szkolenia: 

 • Wykład 1: Stosunki między osobnikami.

Jakie zasady kierują życiem koni. Jak konie żyją w stadzie. Jakie cechy osobowości mają konie. Które konie mają określone miejsce w stadzie. Wskazanie podobieństw i różnic w stosunku do ludzi. Jakie cechy ludzkie pozwalają zająć określone miejsce w grupie. Czy jest podobieństwo koni i ludzi? Jak pokonać strach przed nieznanym osobnikiem.

 • Wykład 2: Budowa relacji człowiek-koń.

Jak uczą się konie. W jaki sposób konie ze sobą współpracują . Kto jest przywódcą a kto wykonawcą. Kiedy konie chętnie pracują ? Kiedy ludzie są ze sobą dla przyjemności , jak tworzą się grupy towarzyskie. Strach przed wejściem do boksu nieznanego konia. Czyszczenie „niespokojnego” konia.

Ćwiczenia praktyczne: „Złote minuty” w boksie. Przełamanie pierwszych barier.

 • Wykład 3: Ugruntowanie hierarchii „z siodła”

Ważna droga z boksu na miejsce treningu. Jak wsiadać na konia. Czy coś się dzieje w czasie „rozstępowania”. Komunikacja z siodła.  System nagród i kar w praktyce.

 • Wykład 4: Miękkie powodowanie koniem.

Prawidłowy dosiad. Bezpieczne powodowanie koniem-przelewanie energii. Praca dosiadem i funkcja ruchu ciała. Do czego potrzebne  wodze. Koń dynamiczny vs. leniuch.

Ćwiczenia praktyczne: Jak nie marnować czasu „na rozstępowanie” .Miękka metoda powodowania koniem.

 • Wykład 5 :  Co naprawdę budzi nasz strach na koniu.
  Czym jest strach. Czego się boimy i dlaczego. Czy konie się boją. Przyczyny strachu dla obojga. Upadki z konia. Brak możliwości hamowania. Poniesienie. Przeszkody.
  Ćwiczenia praktyczne: „Lekcja spadania” , czyli jak się uratować.
 •  Wykład 6: Naturalny skok.

Jak koń skacze przez przeszkody. Czy w ogóle uczyć się skakania przez przeszkody. Ułożenie ciała jeźdźca. Etapy lotu nad przeszkodami. Najazd na przeszkodę – parkur a cross. Wyłamania – jak sobie z tym radzić. Kierowanie koniem na parkurze. „Tajny sygnał” do skrótu.

Ćwiczenia praktyczne: Jak etapować naukę skoków. Ułożenie ciała. 

 • Wykład 7: Swoboda jazdy w galopie.

Prawidłowy dosiad w galopie. Start do galopu i prawidłowe zatrzymania. Manewrowanie w galopie.  Jazda grupowa. Czy cwał jest trudny. Jazda rycerska.

 • Wykład 8: Jazda w teren.

Czy jazda w terenie jest łatwa. Zasady jazdy terenowej. Bezpieczeństwo. Pokonywanie rowów, skarp, podjazdy i zjazdy, itp.

Ćwiczenia praktyczne: Ułożenie środka ciężkości w kłusie i galopie. Wejście do „galopu” . Praca ciałem w galopie.