Rota Rycerska „Lisowczycy”

lisowczycy1

W „Jansowie” funkcjonuje ROTA RYCERSKA (tzw. historyczna grupa rekonstrukcyjna), która odtwarza styl i rodzaj lekkiej jazdy polskiej z okresu XVII wieku (najbardziej nam znanej z kart powieści H. Sienkiewicza „Ogniem i mieczem” i ‚Potop”). Członkowie roty ćwiczą musztrę konną oraz walkę, charakterystyczną dla tego okresu historycznego.

Rota skupia osoby, dla których jeździectwo jest wielką pasją – ale jednocześnie chcą kultywować najlepsze tradycje oręża, często zapominane w XXI wieku. W naturalny sposób podczas ćwiczeń konia i jeźdźca „zanurzamy” się w klimaty kilka wieków wcześniejsze. To najwspanialsze poznawanie historii dla uczestników i obserwatorów.

Jeźdźcy  odtwarzają styl jazdy i sosób walki , które były charakterystyczne dla Lisowczyków. Pułk lekkiej  jazdy utworzony przez pułkownika Aleksandra Lisowskiego (później prowadzony przez wielu charyzmatycznych dowódców m.in.S.Czarnieckiego) był w XVII wieku wykorzystywany przez królów do „zadań specjalnych” głównie na tyłach wroga. Znakomicie wyszkolone wojsko , uzbrojone tylko w lekką broń i bez pancerzy , poruszalo się bez taborów zagonami ( zagończycy) czyli poza głównymi szlakami, przebywając dziennie nawet 150 km. Dzięki temu zaskakiwali wroga nie tylko szybkością, ale też niekonwencjonalnym sposobem walki.

Czerpali „szerokimi garściami” z róznych stylów :polskich, tatrskich, kozackich łamiąc dotychczasowe reguły i siejąc strach. Znani z okrucieństwa w walce ( nie brali jeńców) , pazerności ( często żołd odbierali z łupów) , ale też wielkiego podporządkowania swemu dowódcy ( hierarchia wojskowa na zasadach demokratycznych- ewenement na tamte czasy) oraz polskiemu królowi. Władcy polscy wykorzystywali ich sławę „niepobitego wojska” często „sprzedając” ich jako oddziały najemne innym monarchom. Lisowczycy walczyli w większej części Europy od Syberii do granic Francji. Szczególnie na zachodzie Europy w czasie wojny trzydziestoletniej budzili postrach swoimi rajdami i jeszcze w połowie XIX wieku „piastunki straszyły nimi dzieci”.

Rota prezentuje pokaz jazdy i walki podczas specjalnych imprez historycznych oraz zawodów jeździeckich.