Rota Rycerska „Lisowczycy”

lisowczycy1

W „Jansowie” funkcjonuje ROTA RYCERSKA (tzw. historyczna grupa rekonstrukcyjna), która odtwarza styl i rodzaj lekkiej jazdy polskiej z okresu XVII wieku (najbardziej nam znanej z kart powieści H. Sienkiewicza „Ogniem i mieczem” i ‚Potop”). Członkowie roty ćwiczą musztrę konną oraz walkę, charakterystyczną dla tego okresu historycznego.

UWAGA: W niedzielę 20.09.2020 odbędzie się tradycyjny DZIEŃ LISOWCZYKA. Pokaz jazdy konnej, musztry, walki wg wzorców technicznych XVII wieku. Cały dzień pokazów! Zapraszamy do JANSOWA. 

Rota skupia osoby, dla których jeździectwo jest wielką pasją – ale jednocześnie chcą kultywować najlepsze tradycje oręża, często zapominane w XXI wieku. W naturalny sposób podczas ćwiczeń konia i jeźdźca „zanurzamy” się w klimaty kilka wieków wcześniejsze. To najwspanialsze poznawanie historii dla uczestników i obserwatorów.

Jeźdźcy  odtwarzają styl jazdy i sosób walki , które były charakterystyczne dla Lisowczyków. Pułk lekkiej  jazdy utworzony przez pułkownika Aleksandra Lisowskiego (później prowadzony przez wielu charyzmatycznych dowódców m.in.S.Czarnieckiego) był w XVII wieku wykorzystywany przez królów do „zadań specjalnych” głównie na tyłach wroga. Znakomicie wyszkolone wojsko , uzbrojone tylko w lekką broń i bez pancerzy , poruszalo się bez taborów zagonami ( zagończycy) czyli poza głównymi szlakami, przebywając dziennie nawet 150 km. Dzięki temu zaskakiwali wroga nie tylko szybkością, ale też niekonwencjonalnym sposobem walki.

Czerpali „szerokimi garściami” z róznych stylów :polskich, tatrskich, kozackich łamiąc dotychczasowe reguły i siejąc strach. Znani z okrucieństwa w walce ( nie brali jeńców) , pazerności ( często żołd odbierali z łupów) , ale też wielkiego podporządkowania swemu dowódcy ( hierarchia wojskowa na zasadach demokratycznych- ewenement na tamte czasy) oraz polskiemu królowi. Władcy polscy wykorzystywali ich sławę „niepobitego wojska” często „sprzedając” ich jako oddziały najemne innym monarchom. Lisowczycy walczyli w większej części Europy od Syberii do granic Francji. Szczególnie na zachodzie Europy w czasie wojny trzydziestoletniej budzili postrach swoimi rajdami i jeszcze w połowie XIX wieku „piastunki straszyły nimi dzieci”.

Rota prezentuje pokaz jazdy i walki podczas specjalnych imprez historycznych oraz zawodów jeździeckich.