Info główne + kalendarium

W „Jansowie” – Coś więcej niż rekreacja… coś przyjemniejszego niż sport!


Jazda konna to nie tylko sport czy rekreacja – to także czerpanie radości z dialogu z koniem.

„JANSOWO”   jako pierwszy ośrodek jeździecki w Wielkopolsce już kilkanaście lat temu, wprowadził do normalnych zajęć metody naturalne. . Według naszych reguł koń jest najważniejszym podmiotem szkolenia i pomagamy zrozumieć jeźdźcom, że to nie oni są najważniejsi. Tylko dialog z koniem i jazda z nim w harmonii daje trwałe i zadowalające długoterminowo efekty. Szkolenie jeździeckie wykorzystuje naturalne zachowania konia w stadzie oraz ich język.   (jeździectwo naturalne).
jazdakonna1jazdakonna2

Aby osiągnąć dobre rezultaty ośrodek  ukierunkowany jest na regularne jeździeckie szkolenie, a nie popularne jazdy rekreacyjne spotykane w wielu innych miejscach. Zarówno dla dobra koni , jak i regularnie trenujących jeźdźców nie ma możliwości tu okazjonalnego „przejechania się na koniach”.

Mimo, że nauka wg metod naturalnych (jeździectwo naturalne) początkowo wydaje się nieco dłuższa i trudniejsza w stosunku do tzw.metod klasycznych, ale  daje pełniejsze  rezultaty – a także docelowo  jest znacznie bezpieczniejsza dla jeźdźca. Naszym celem jest nauczanie jeźdźców różnych i wszechstronnych dyscyplin , ale przy poszanowaniu psychiki konia i jej zrozumieniu. Nie prowadzimy zatem treningu , którego celem jest wyłączny udział w zawodach sportowych i rywalizacji. Celem  jest osiąganie wszechstronnego wyszkolenia ( również unikatowego sposobu jazdy rycerskiej wg polskiej  tradycji XVII-wiecznej) przy maksymalizacji zastosowania  metod naturalnych. Nie wynik sportowy w danej dyscyplinie, lecz satysfakcja z powiększania własnych umiejętności to nasz kierunek. Mając możliwość treningu we wielu dyscyplinach, jeździec może wybrać dla siebie to co go najbardziej pasjonuje. W ten sposób trening i swoją pasję można rozłożyć na lata, a wciąż czuć niedosyt i chęć dalszego poznawania siebie i koni.

jazdakonna5jazdakonna4 jazdakonna3

Trening obejmuje naukę wszystkich rodzajów „dyscyplin jeździeckich”:

 • opanowanie podstaw sztuki jeździeckiej dające swobodę jazdy
 • skoki przez przeszkody
 • ujeżdżanie (dresaż)
 • cross jeździecki i dynamiczna jazda terenowa
 • rajdy terenowe
 • jazda rycerska z okr. XVII w.
 • podstawy gry „polo”

Specjalnością ośrodka jest nauka i trening osób dorosłych , choć trenuje tu też duża grupa młodzieży. (Z uwagi na zastosowanie metod naturalnych na regularne treningi przyjmujemy dzieci  wyłącznie w wieku powyżej 11 lat) .

Szkolenie prowadzone jest zarówno od podstaw (dla ludzi nie mających wcześniej kontaktu z tym rodzajem aktywności), jak i dla już zaawansowanych jeźdźców. Trenują tu osoby , które nie mają ambicji osiągania wyników sportowych ,  lecz ważne jest ciągłe (nawet wieloletnie)  podnoszenie własnych umiejętności w zgodzie z własnymi predyspozycjami i założonymi celami. Nie „bawią” ich  zwykłe jazdy rekreacyjne w terenie  ale różnorodność i wielowątkowość jeździecka. I co najważniejsze – chcą stosować „miękkie metody”  w kontaktach z końmi.

jazdakonna6 jazdakonna7 jazdakonna8

Zdając sobie sprawę, że wielu jeźdźców jeździ konno wg metod klasycznych dlatego sposób nauki metod naturalnych dostosowaliśmy do już posiadanych umiejętności. Zależy nam również, aby „nasi” jeźdźcy nie byli traktowani obco w innych ośrodkach, a wręcz przeciwnie aby pokazać zalety dla wszystkich jeżdżących konno. Koncentrujemy się na tym, aby kierowanie koniem odbywało się poprzez scalenie myśli konia i jeźdźca, ich wzajemnie harmonijnego ruchu w niejako połączonym ciele – rezygnując jak tylko to możliwe z twardych metod powodowania koniem (wodza, ręka, wędzidło, palcat,itp.).

Szkolenie jeździeckie prowadzone jest w okresie całego roku w kilku formach:

1. Regularny trening jeździecki   –  wg stałego tygodniowego grafiku jazd, uczestnicy wg różnych poziomów umiejętności mają zajęcia w odpowiednich grupach, (liczących max. do 5 uczestników). Zajęcia trwają od września do czerwca. Zapisy na zajęcia prowadzone są cały rok podczas sobotnich zajęć lub po zgłoszeniu telefonicznym.

2. Warsztaty jeździeckie – 4 dniowe kursy, organizowane dla jeźdźców o pewnym stopniu zaawansowania, ukierunkowane na podwyższenie umiejętności. Zajęcia intensywne w zakresie praktyki i teorii metod naturalnych „z ziemi” i „z siodła”; odbywają się w marcu i listopadzie.

3. Wczasy jeździeckie – 10 dniowy kurs jeździecki dla osób o różnym stanie umiejętności (też początkujący), w który „wplecione” są inne atrakcje umilające pobyt i pozwalające nieco odpocząć „co nieco” zmęczonemu ciału, turnusy w okresie lipiec-sierpień ( dodatkowo w ferie zimowe)

4. Weekend Lisowski – specjalnie zorganizowane treningi dla osób z różnych części Polski, dedykowane tradycyjnej polskiej szkoły jazdy XVIIw. Szkolenie  doskonalące technikę jazdy wraz z elementami władania bronią białą. Pobyt od piątku do niedzieli.

W ośrodku znajduje się pełna infrastruktura pozwalająca prowadzić szkolenie dla każdego stanu zaawansowania i umiejętności:

 • zadaszona i oświetlona ujeżdżalnia,
 • „plac manewrowy” do nauki podstawowych manewrów na koniu ( błonie jeździeckie)
 • wielka łąka do ćwiczeń grupowych i indywidualnych,
 • parkur do nauki skoków przez przeszkody,
 • cross jeździecki o dł.3,5 km z 22 przeszkodami.
 • 60 km wyznaczonych przez Nadleśnictwo w lasach tras rajdowych

W „Jansowie” funkcjonuje ROTA RYCERSKA – LISOWCZYCY  (tzw. grupa rekonstrukcyjna), która odtwarza styl i rodzaj lekkiej jazdy polskiej z okresu XVII wieku (najbardziej nam znanej z kart powieści H.Sienkiewicza „Ogniem i mieczem” i „Potop”). Członkowie roty ćwiczą musztrę konną oraz walkę, charakterystyczną dla tego okresu historycznego.

jazdakonna11 jazdakonna10 jazdakonna9

Harmonogram imprez jeździeckich planowanych w 2020 roku.
(szczegółowy opis znajduje się na tematycznych  linkach)

 

każda sobota/niedziela –  zajęcia szkoły jazdy konnej wg stałego grafiku grup zaawansowania

8.02.-9.02. – Seminarium Jeździeckie – „Natural w codziennej praktyce jazdy konnej”

15.02-23.02. – Zimowisko konne

26.03.-29.03. – Warsztaty jeździeckie – edycja wiosenna

13.04. – Wielkanocny  Cross z tradycyjnym konnym dyngusem (dla zaawansowanych)

30.04-03.05.  – „Majówka w siodle”

6.07 – 15.07 I turnus wczasów jeździeckich

18.07 – 27.07 II turnus wczasów jeździeckich

7.08 – 16.08 III turnus wczasów jeździeckich

18.08. – 27.08. IV turnus wczasów jeździeckich

20.09 – „Dzień Lisowczyka”- Rodzinny Festyn Historyczny ( obozowisko, pokazy konne, gry i atrakcje)

17.10.-18.10.  HUBERTUS !!!!!

5.11 – 08.11 Warsztaty jeździeckie – 1 edycja jesienna

12.11. – 15.11. Warsztaty jeździeckie – 2 edycja jesienna

19.11.-22.11. – Warsztaty jeździeckie – 3 edycja jesienna

19.12. – tradycyjna wigilia jeździecka