Seminaria „Konie i My”

Seminaria „Konie i My”

rekakon

Dwudniowe zajęcia praktyki i teorii prowadzone w dwóch niezależnych blokach tematycznych:

 • Czego możemy nauczyć się od koni
 • Strach na koniu

Prowadzący zajęcia : Robert Jans – założyciel pierwszego w Polsce ośrodka jeździectwa naturalnego. Autor książki „Naturalnie – z siodła”. Założyciel rekonstrukcyjnej grupy – Roty Lisowczyków ( komandosów XVII w.)  kultywującej techniki ówczesnej  jazdy polskiej.

Początek zajęć 10.30 pierwszego dnia (sb) – koniec zajęć 13.30 drugiego dnia (nd) .

Koszt udziału w jednym szkoleniu  : 330 zł/os. ( szkolenie, materiały, posiłki, nocleg)

Zgłoszenia udziału drogą mailową na adres biuro@jansowo.pl 

1. Program szkolenia: „Czego możemy nauczyć się od koni”

Szkolenie skierowane jest na uwolnienie barier , które zwykle tkwią w każdym człowieku. Barier wytworzonych wskutek doświadczeń życiowych ale też często wyuczonych w trakcie pracy zawodowej. Konie nie rozumiejąc ludzkiej mowy potrafią „rozszyfrować” ludzką osobowość i wyzwolić inne nasze umiejętności i walory. Praca z końmi pozwala naprawiać i wzbogacać stosunki między ludźmi.

 • Wykład 1 : Język koni a mowa ludzka.

Omówienie cech głównych uniwersalnego języka , którym posługują się rodziny zwierząt kopytnych – w tym koni.

Wskazanie różnic w komunikacji między zwierzętami a komunikacji między ludźmi. Zasadnicze różnice między komunikacją zwierząt uciekających ( konie) a komunikacją drapieżników ( ludzie).

Ćwiczenie praktyczne: Na maneżu znajduje się grupa koni . Uczestnicy  rozpoznają podstawowe słowa wymieniane między poszczególnymi osobnikami, „wyłapują” podstawy ich komunikacji.

 • Wykład 2: Stosunki między osobnikami.

Jakie zasady kierują życiem koni. Jak konie żyją w stadzie. Jakie cechy osobowości mają konie. Które konie mają określone miejsce w stadzie. Wskazanie podobieństw i różnic w stosunku do ludzi. Jakie cechy ludzkie pozwalają zająć określone miejsce w grupie. Czy jest podobieństwo koni i ludzi? Jak pokonać strach przed nieznanym osobnikiem.

Ćwiczenie praktyczne  : Na maneżu znajduje się grupa koni zainteresowanych swoimi sprawami. Poszczególni uczestnicy szkolenia mają za zadanie w ciągu maks. 3-4 minut/os. zainteresować sobą wybranego osobnika , teoretycznie podobnego charakterem.

 • Wykład 3: Współpraca.

Jak uczą się konie. W jaki sposób konie ze sobą współpracują . Kto jest przywódcą a kto wykonawcą. Kiedy konie chętnie pracują ? Kiedy ludzie są ze sobą dla przyjemności , jak tworzą się grupy towarzyskie. Jaki jest sposób doboru zespołu w pracy. Czy można wykorzystać „metodę końską” do budowania ludzkiego zespołu?

Ćwiczenia praktyczne : Każdy z uczestników dostaje przydzielonego konia. Jego zadaniem jest „wyprowadzić go na spacer” . Oprócz tego musi „namówić go” do wykonywania pewnych ćwiczeń.

 • Wykład 4: Czego mogą nas nauczyć konie.

Wykorzystując obserwację życia koni można zmienić i poprawić nasze relacje ludzkie: – stosunki między rodzicami i dziećmi;- „bezstresowe” metody wychowani dzieci;- motywacja do pracy;- kierowanie zespołem ( sztuka słuchania)

 • Wykład 5: Budowa relacji człowiek-koń.

Jaka jest historia konia „udomowionego”. Czy możliwa jest przyjaźń między nami. Metody „połączenia” ( join-up) . System nagród i kar w praktyce.

Ćwiczenia praktyczne: Miękka metoda powodowania koniem.

* Pokaz końcowy: Jak można wykorzystać dobrze zbudowane relacje między człowiekiem i koniem do współpracy podczas jazdy konnej .

2. Program szkolenia : „Strach na koniu”
Jazda konna ma być przyjemnością i  nie ma powodować niepotrzebnego stresu. Strach na koniu blokuje nie tylko rozwój umiejętności , ale wprowadza też konia w stan dyskomfortu. Ale i tak większość osób jeżdżących konno napotyka pewne bariery , z którymi trudno jest się zmierzyć.  Podczas szkolenia poszukamy przyczyn strachu na koniu ( lub obok niego) i sposobów  jego pokonania.

 • Wykład 1 : Czym jest strach dla obu partnerów.

Czym jest strach. Czego się boimy i dlaczego. Czy konie się boją. Przyczyny strachu dla obojga. Różne reakcje na strach.  Strach przed wejściem do boksu nieznanego konia. Czyszczenie „niespokojnego” konia.

Ćwiczenia praktyczne: „Złote minuty” w boksie. Przełamanie pierwszych barier.

 • Wykład 2: Odczulanie konia i jeźdźca.

Jak zlikwidować przyczynę strachu. Jak stopniować napięcie. Rola „dominanta”. Sposób prowadzenia ćwiczeń. Habituacja.

Ćwiczenia praktyczne: „Złote minuty” w siodle. Jak nie marnować czasu „na rozstępowanie”.

 • Wykład 3: Kluczowe zasady „bezpieczeństwa” w siodle.

Sposób prawidłowej komunikacji. Bezpieczne powodowanie koniem. Praca dosiadem i funkcja ruchu ciała.

Ćwiczenia praktyczne: Jak dobrać poprawny dosiad i jego wykorzystanie do regulacji prędkości konia.

 • Wykład 4: Co naprawdę budzi nasz strach na koniu.

Upadki z konia. Brak możliwości hamowania. Poniesienie. Skoki  przez przeszkodę.

Ćwiczenia praktyczne: „Lekcja spadania” , czyli jak się uratować.

 • Wykład 5: Jak walczyć ze strachem.

Praktyczne ćwiczenia do wykorzystania w codziennym treningu.

Ćwiczenia praktyczne: „Bezstresowe”  pokonywanie przeszkód w skoku.